Generálny investor Bratislavy
 
 


Vyhľadávanie

? |...
 
 
 

Kuriozity

 
 

Zobrazených je 25 z celkového počtu 37 záznamov na stránke:  

< predchádzajúca stránka  -1- 2  ďalšia stránka >
 
ZmenenéNázov a anotáciaZodpovedá
7.7.2014Rodinný dom hore nohami /zaútočil na výškovú budovu/ na ulici Mlynské nivy
rodinný dom
Fasádu budovy spoločnosti Strabag oživili umeleckým dielom. Kompozíciu s názvom House Attack – Domový útok vytvoril celosvetovo uznávaný Rakúšan Erwin Wurm, ktorého v rodnej krajine ocenili titulom Umelec roka 2007. Rovnaký artefakt vzbudzoval od marca 2006 až donedávna pozornosť okoloidúcich na streche Múzea moderného umenia vo Viedni. House Attack je súčasťou umeleckej zbierky spomínanej firmy, ktorá obsahuje asi 1 400 diel rozmiestnených v sídlach firmy po celej Európe. Jej majiteľ Hans Peter Haselsteiner sa v roku 1994 zaslúžil o vznik Umeleckého fóra, ktoré podporuje mladých autorov.
Rodinný do má pôdorys šesť krát šesť metrov, výšku 5,5 metra a hmotnosť 10-tisíc kilogramov. Vyrobený je z kovového rámu obloženého bielymi sadrokartónovými doskami a červenou strešnou krytinou.
Ing. Jozef Tóth
7.7.2014Najstarší verejný park – Sad Janka Kráľa
Sad Janka Kráľa
Sad Janka Kráľa je najstarší verejný park v strednej Európe a jeden z najstarších stredoeurópskych parkov vôbec. Dosahuje rozlohu 42 hektárov. Jeho vznik sa datuje v rokoch 1774 – 1776. V strede sadu sa nachádza socha Janka Kráľa, po ktorom je park pomenovaný. Jedinečnou atrakciou parku je gotická veža františkánskeho kostola, ktorú sem preniesli a umiestnili po tom, ako ju poškodilo zemetrasenie. V súčasnosti slúži ako jedinečný altánok. Sad je výnimočný aj svojou druhovou diverzitou, o čo sa zaslúžil bratislavský lekár a botanik, Dr. Štefan Lumnitzer.
Ing. Jozef Tóth
7.7.2014Najväčší klenot baroka – Katedrála svätách Jána z Mathy a Felixa z Valois /Trojičný kosto/ Trinitársky kostol/
barok
Katedrálu sv. Jána z Mathy a Felixa z Valois, môžeme sa stretnúť aj s pomenovaním Trinitársky kostol alebo Trojičný kostol, postavili v rokoch 1717 – 1725 v duchu vrcholného baroka. Predlohou pre stavbu sa stal viedenský kostol sv. Petra. Zasvätený je sv. Jánovi z Mathy, jednému zo zakladateľov rehole trinitárov.
Ing. Jozef Tóth
7.7.2014Najväčší klenot rokoka – Mirbachov palác
Rokoko
Mirbachov palác patrí medzi najväčšie klenoty rokokovej architektúry Bratislavy. V rokoch 1768 – 1770 ho dal postaviť bratislavský pivovarník Michal Spech. Podľa slohovej čistoty a dokonalosti môžeme predpokladať, že architekt pochádzal z blízkej Viedne. Staviteľom paláca bol murársky majster Matej Höllrigl. Palác v roku 1963 zapísali do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. Po náročnej pamiatkovej obnove sa stal v apríli 1975 sídlom Galérie mesta Bratislavy.
Ing. Jozef Tóth
7.7.2014Najznámesjšie mauzóleum – Mauzóleum Chatama Sófera
mauzélium
Chatam Sófer, vlastným menom Moše Schreiber (1762 – 1839), bol v rokoch 1806 – 1839 dôležitým prešporským rabínom a významným učiteľom na tunajšej židovskej škole (ješive), ktorá si získala za jeho éry prestížnu povesť po celom svete. Nad jeho hrobom, ktorý sa nachádza na pôvodnom mieste bývalého židovského cintorína, je vybudované mauzóleum. V ňom nájdeme aj ďalších 23 hrobov a 41 osobitných náhrobných kameňov. Mauzóleum Chatama Sófera sa stalo často navštevovaným miestom židovskými veriacimi z celého sveta.
Ing. Jozef Tóth
7.7.2014Najstaršie slnečné hodiny – Františkánsky kláštor
Slnečné hodiny
Najstarším, dodnes existujúcim, kostolom je kostol Františkánov na Františkánskom námestí, slávnostne vysvätený v roku 1297, za prítomnosti kráľa Ondreja III. Požiare a zemetrasenia kostol viackrát poškodili. V pôvodnej podobe sa zachovalo z kostola len presbytérium. Architektonicky cenná je kaplnka sv. Jána z druhej polovice 14. storočia. V 17. storočí bol kostol prestavaný v renesančnom slohu a v 18. storočí v barokovom slohu. Františkánsky kostol a kláštor sa stal svedkom mnohých historických udalostí. Práve v spomínanom kostole pravidelne, po korunovácii, nový panovník pasoval rytierov Zlatej ostrohy. V stredoveku na tomto mieste volili richtára a v roku 1526 tu uhorský snem zvolil Ferdinanda Habsburského za kráľa. Vo dvore františkánskeho kláštora sa nachádzajú najstaršie slnečné hodiny.
Ing. Jozef Tóth
7.7.2014Najstaršia bosorka
bosorka
Temnú minulosť Bratislavy pripomína reliéf v dlažbe na Hurbanovom námestí. Nachádza sa na mieste, kde v roku 1602 verejne, na hranici, upálili „prvú bosorku“ Agátu Toottovú – Borlobaschinov, odsúdenú za bosoráctvo. Mestu ho venovala v roku 2002 spoločnosť Uroboros.
Ing. Jozef Tóth
7.7.2014Najstaršia univerzita
Istropolitana
Neskorogotické, renesančné sídlo prvej univerzity na území Slovenskej republiky a jednej z prvých univerzitných inštitúcií v Európe. Založil ju Matej Korvín v roku 1465, o dva roky neskôr, v roku 1467, univerzita otvorila svoje brány prvým študentom. Presný názov najstaršej slovenskej univerzity znel Universitas Istropolitana. Pomenovanie pochádza z gréčtiny, kde Ister znamená Dunaj a polis mesto. Doslovne je to teda vysoká škola v dunajskom meste. Od 70. – tých rokov 15. storočia nastal postupný úpadok univerzity, ktorý vyvrcholil po smrti jej zakladateľa, Mateja I. Korvína, v roku 1490, kedy Academia Istropolitana zanikla. Jej budova je dodnes, po pražskom Karolíne, druhá najstaršia budova univerzity na celom území bývalého Československa. V súčasnosti v objekte sídli Vysoká škola múzických umení.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014Nový most - lietajúci tanier UFO
UFO
Jeho výstavba sa uskutočnila v rokoch 1967 – 1972 a dostala prívlastok stavba 20. storočia. Autori mostového dizajnu J. Lacko a A. Tesár navrhli ojedinelú konštrukciu, ktorá spočíva v závesnom lanovom systéme bez použitia nosných pilierov v rieke. Vzhľad mosta dotvára 85 metrov vysoký pylón s kaviarňou na jeho vrchole, ku ktorej premáva výťah umiestnený v jednom ramene pylónu. V druhom ramene je schodisko s 430 schodami. Kaviareň má tvar lietajúceho taniera a ponáša sa naň najmä v noci, keď má osvetlené okná. Kedysi sa volala Bystrica, ale po renovácii dostala meno UFO. Nad kaviarňou sa nachádza rozhľadňa, v ktorej je nákres panorámy mesta s jednotlivými dominantami. K dispozícii je bezplatný ďalekohľad. Most je dlhý 431, 8 metrov, široký 21 metrov a má dve úrovne, pešiu a dopravnú. Celková hmotnosť oceľovej konštrukcie, vrátane pylónu je 7537 ton.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014Najvyššia budova
mrakodrap
Budova Národnej banky SR jednou z najmladších dominánt Bratislavy. Architektonická koncepcia vychádza z filozofického prístupu autorov k národnej banke ako k správkyni národného pokladu . Kompozičným princípom budovy je kontrast pevnej horizontálnej podstavy a z nej vyrastajúcej presklenej výškovej časti. Víťazný projekt verejnej súťaže autorov Ing. arch. Martina Kusého a Ing. arch. Pavla Paňáka sa začal realizovať v novembri 1996, budova bola slávnostne otvorená 23. mája 2002. Má 33 nadzemných podlaží, s horizontálnou podnožou predstavujúcou 6 podlaží, a 3 podzemné podlažia s medzipodlažím. Výška budovy je 111 m.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014Televízna veža - ako fľaša vína
televízna veža
Veža stojí na vrchu Kamzík, ktorý je druhým najvyšším bodom na území mesta (439 m n. m). Je vysoká 194 metrov, špica je vo výške 638 m nad morom. Vo výške 68 m od základne, čo je 506 m nad morom, sa nachádza optáčajúca sa reštaurácia. Postavená bola v roku 1975. Jej tvar má pripomínať fľašu vína a symbolizovať tradičné vinohradníctvo v okolí Bratislavy.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014Jedinečná séria tapisérií
tapiseria
Séria 6 tapisérií sa nachádza v reprezentačných priestoroch Primaciálneho paláca a patrí medzi najvzácnejšie exponáty Galérie mesta Bratislavy. Pochádzajú z anglickej kráľovskej manufaktúry v Mortlake pri Londýne. Tapisérie utkali v 30. rokoch 17. stor. podľa predlôh nemeckého umelca Francisa Cleyna. Zobrazujú výjavy z mytologickej báje o tragickej láske Afroditinej kňažky Héro a gréckeho mládenca Leandra.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014Najvyššie stojaca socha
socha víťazstva
Socha Víťazstvo na pamätníku Slavín od Alexandra Trizuljaka stojí na 28 m vysokom pylóne a meria 11 m (spolu s podstavcom 12,6 m), výška celého monumentu od základného plató je 52 m. Hrudník vojaka má šírku 1,80 m, samopal je dlhý 2,50 m a rozpätie rúk je okolo 5 m. Socha je z bronzu a váži 14,5 t. Slávnostne ju odhalili 4. apríla 1960.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014Najvyššia kostolná veža
dóm
Najvyššou kostolnou vežou je 85 m vysoká veža Dómu sv. Martina. Pôvodne bola súčasťou mestského opevnenia a plnila zároveň funkciu obrannej bašty. Pevná, drevená, medeným plechom krytá konštrukcia veže nesie na hrote pozlátenú 300 kg vážiacu korunu, spočívajúcu na štvorcovej poduške, ktorej horná plocha je 4 m2. Koruna je symbolom korunovačného kostola, ktorým bol Dóm sv. Martina v rokoch 1563 - 1830.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014Najstarší kostol
františkáni
Najstarším dodnes existujúcim kostolom je kostol Františkánov - Zvestovania pána na Františkánskom námestí, slávnostne vysvätený v roku 1297 za prítomnosti kráľa Ondreja III. Požiare a zemetrasenia kostol viackrát poškodili. V pôvodnej podobe sa zachovalo z kostola len presbytérium. Architektonicky cenná je kaplnka sv. Jána z druhej polovice 14. storočia.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014Bratislavská pyramida
rozhlas
V rokoch 1969-1984 bola postavená budova Slovenského rozhlasu podľa originálneho projektu Ing. arch. Š. Ďurkoviča, Ing. arch. B. Kislinga a Ing. arch. Š. Svetka. Jadrom budovy je železobetónový pylón, okolo ktorého sa vinie oceľová konštrukcia vytvárajúca tvar obrátenej pyramídy. Konštrukčná výška objektu je 61 m.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014Najvýznamnejšia rímska lokalita
Gerulata
V Rusovciach - mestskej časti hl. m. SR Bratislavy - od začiatku nášho letopočtu do konca 4. storočia n. l. existoval rímsky tábor Gerulata. Pravý breh dnešnej Bratislavy bol súčasťou Rímskej ríše -Limes Romanus. Jedným z opevnených bodov rímskej hranice bol aj prvý kastel v línii Carnuntum - Ad Flexum nazývaný Gerulata, ktorá je vzdialená od Carnunta približne 14 km. Tábor mal dôležitú strategickú úlohu - chránil východné krídlo légií stacionovaných v Carnunte.
Ing. Jozef Tóth
26.2.2014KRÁĽOVSKÁ KORUNOVAČNÁ CESTA
korunka
Tradícia korunovácií v Bratislave každoročne znovu ožíva v prvý septembrový víkend, aby pripomenula slávnu minulosť mesta.
Ing. Jozef Tóth
25.2.2014Michalská brána
Michalská brána
Michalská brána je jedinou zachovanou z pôvodných štyroch brán bratislavského mestského opevnenia. Meno dostala podľa osady a kostola sv. Michala, ktoré stáli na neďalekom predmestí.
Gotické základy veže boli postavené v 14. storočí. V priebehu svojej histórie ju viackrát nadstavovali. Na konci 16. storočia mala strecha medenú cibuľu s malou zástavkou. Barokovú podobu, ktorá sa zachovala dodnes, dostala počas rekonštrukcie v roku 1753-1758. Na vrchol 51 metrovej veže umiestnili sochu sv. Michala Archanjela.
V minulosti bol súčasťou brány padací most, padacia veža a silné drevené vráta. Dnes nájdete už len horné brvno s otvormi na pánty vrát.
V súčasnosti sa vo veži nachádza Múzeum zbraní a obranných stavieb mesta.
Ing. Jozef Tóth
25.2.2014Kilometrovník, Michalská brána
kilometrovník
Kilometrovník bol pod Michalskou bránou osadený v roku 1997 pri obnove staromestského korza. Kilometrovník ukazuje vzdialenosť Bratislavy od 31 miest ostatných štátov, vyznačená je na ňom aj vzdialenosť slovenskej metropoly od severného a južného pólu. Pod Michalskou bránou tak Bratislavčania i turisti nájdu mestá Buenos Aires, Madrid, Lima, Toronto, Moskva či partnerské mesto Starého Mesta Olomouc, ale aj mnohé ďalšie.
Autorom kilometrovníka je Viktor Hulík.
Ing. Jozef Tóth
25.2.2014Najstaršia fontána
Roland2
Maximiliánova /Rolandova/ fontána na Hlavnom námestí – katastrofálny požiar 8.9.1563 v čase korunovácie prvého uhorského krála Maximiliána II a jeho manželky bol podnetom k výstavbe prvej fontány v Bratislave. Fontánu realizoval v roku 1572 Ondrej Luttringer.
Ing. Jozef Tóth
25.2.2014Najdlhšie fungujúca fontána
Ganymed2
Ganymedova fontána na Hviezdoslavovom námestí - Jedna z najkrajších bratislavských fontán funguje v pôvodnom stave a bez prestávky vyšše 126 rokov. Nepoškodili ju ani prvá ani druhá svetová vojna. Fontánu realizoval v roku 1888 Viktor Tilgner.
Ing. Jozef Tóth
25.2.2014Najväčšia fontána
Nám.Slobody
Fontána Družba na Námestí Slobody – bola realizovaná v rokoch 1979 – 1980. Fontánu spoločne vytvoril autorský kolektív: sochári Juraj Hovorka, Tibor Bártfay, Karol Lacko a architekti Virgil Droppa a Juraj Hlavica.
Priemer nádrže 45 m, výškový roziel kaskád 2,5 m, celkový obsah vody vo fontáne je 2000 m3, plastika kvetu má priemer 9 m a hmotnosť 12 t.
Ing. Jozef Tóth
25.2.2014Najväčší pamätník
Slavín1
NKP Slavín – pamätník bol odovzdaný verejnosti v roku 1960, nachádza sa vo výške 252 m nad morom na ploche 10 000 m2. Skladá sa z troch na seba organicky nadväzujúcich častí: nástupná časť, základné dvojúrovňové plató s hrobmi a ústredný pamätník vysoký 37 m.
Ing. Jozef Tóth
25.2.2014Strážna búdka, Hlavné námestie
strážna búdka
Symbolicky pripomína historickú mestskú strážnicu, ktorá kedysi stála na Hlavnom námestí od 17. storočia do 60. rokov 19. storočia. Autormi projektu strážnej búdky sú akademický maliar Marián Prešnajder a architekti Otto Grossmann a Juraj Šimek.
Ing. Jozef Tóth

Zobrazených je 25 z celkového počtu 37 záznamov na stránke:  

< predchádzajúca stránka  -1- 2  ďalšia stránka >
 

Zobraziť výber stĺpcov tabuľky »


Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Kuriozity

Zobraziť aktuálne dokumenty | archív dokumentov | dokumenty vrátane archívu

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Cesta: Titulka > Kuriozity


Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


webdesign & redakčný systém

Prihlásiť sa