Generálny investor Bratislavy
 
 


Vyhľadávanie

? |...
 
 
 

Pomník Jána Nepomuka Hummela na Hviezdoslavovom námestí – pamiatková obnova

Hummel1
Generálny investor Bratislavy ako správca Pomníka J. N. Hummela od Viktora Tilgnera na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave zabezpečil jeho pamiatkovú obnovu.
 

 
 

Pomník Jána Nepomuka Hummela na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa nachádza na pozemku parc. č. 121441, v katastrálnom území Staré Mesto, je národnou kultúrnou pamiatkou, zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu pod evidenčným č. 11699/1.


Pomník, ktorý pochádza z roku 1887, je venovaný významnému rakúskemu skladateľovi Johannovi Nepomukovi Hummelovi (17781837), ktorý sa narodil v Bratislave. Odhalili ho pri príležitosti 50. výročia jeho úmrtia. Autorom pomníka je bratislavský sochár Viktor Tilgner.


Vyrobili ho z kararského mramoru, na jeho vrchu sa nachádza bronzová busta v nadživotnej veľkosti a postavený je v realistickom štýle. Finančné prostriedky potrebné na jeho zhotovenie sa podarilo získať vďaka bratislavskému archivárovi Johannovi Batkovi mladšiemu, ktorý na tento účel zorganizoval niekoľko benefičných koncertov a rôznych výstav.


Pomník sa v priebehu času niekoľkokrát sťahoval – pôvodne stálo pred pred dnešným Slovenským národným divadlom oproti fontáne, v roku 1904 ho presťahovali do parku pred kostolom Notre Dame. Po roku 1945 musel uvoľniť miesto pomníku osloboditeľov, a tak ho premiestnili na Rybné námestie pred Neszterov palác (v súčasnosti tam sídli Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko). Ďalším miestom pobytu pomníka bola záhrada za Grasalkovichovým palácom. Po poslednej rekonštrukcii ho presťahovali naspäť pred budovu nemeckého veľvyslanectva.


       Predmetom pamiatkovej obnovy bol celok uvedenej NKP, pozostávajúci z bronzovej busty v nadživotnej veľkosti, po bokoch s dvomi bronzovými festónmi, ktorá je umiestnená na podstavci z kararského mramoru. Súčasťou kamenného podstavca sú putti – jedno stojace a jedno sediace a alegorická lýra. Pamiatková obnova pomníka mal umelecko-remeselný charakter. Pomník sa očistil tlakovou vodou, doplnenili sa chýbajúce spáry a vykonala sa  hydrofobizácia. Cieľom obnovy bola fyzická záchrana originálu a maximálne možné zachovanie autentickej hmotnej a pamiatkovej podstaty diela a jeho kvalitné prezentovanie. 
Kontakt: Ing. Jozef Tóth
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 15.5.2017 / 15.5.2017

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Cesta: Titulka


Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


webdesign & redakčný systém

Prihlásiť sa