Generálny investor Bratislavy
 
 


Vyhľadávanie

? |...
 
 
 

Pitná fontánka Váza II na druhom nádvorí Primaciálneho paláca

Váza II
Po 21 rokoch z pootvorených úst maskaróna „divého muža“ pitnej fontánky Váza II opäť chrlí voda.
 

 
 

V priestore medzi Michalskou bránou a kostolom Najsvätejšej Trojice stála v 18. storočí fontána, ktorá pramenitou vodou v objemnej kamennej nádrži zásobovala Michalské predmestie. Už v druhom desaťročí 19. storočia (1816)  ju z neznámych príčin nahradili novou. V strede širokej kruhovej kamennej nádrže vtedy postavili pomerne vysoký kamenný stĺp. Vo vrchole niesol vázu, na sokli bola škľabiaca sa maska, z úst ktorej vytekala voda. Keď fontánu zrušili, stĺp odložili a neskôr ho znovu inštalovali ako fontánu za novým evanjelickým kostolom na Legionárskej ulici, pravdepodobne zásluhou architekta Milana Michala Harminca. Zničenú kamennú vázu nahradili kamennou plastikou ryby, ktorá sa ovíjala okolo mosadzného lampáša s plynovým svetlom. Z papule ryby vytekal do malej kamennej nádrže tenký prúd vody.

V osemdesiatych rokoch nášho storočia znovu fontánu premiestnili, tentoraz do Medickej záhrady. Zotrvala tam však len krátky čas. Lampáš bol už vtedy zničený. Fontána bola premiestnená na dvor meštianskeho domu na Sedlárskej ulici č.10. V roku 1994 bola pitná fontánka zdemontovaná a uložená v depozite.

Generálny investor Bratislavy aktuálne zhodnotil technický stav pamiatky a po prerokovaní opätovnej prezentácie pomníka s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave, KPÚ a Komisiou hlavného mesta pre pamätníky a zásahy do verejných priestorov zabezpečil jej reštaurovanie a osadenie na druhé nádvorie Primaciálneho paláca.

 

MÚOP neodporučil osádzať na pilier fontány novodobú plastiku ryby z dvoch dôvodov:

1. ryba na samostatnom podstavci pôsobí na barokovom pilieri rušivo;

2. kópia tejto ryby už je nainštalovaná na inej fontáne v strede mesta (Uršulínska 6) a bolo by vyslovene nevhodné použiť dva rovnaké figurálne prvky na dvoch rôznych fontánach.

 

 MÚOP odporučil osadiť na barokový pilier fontány kamennú vázu podobnú tej, ktorá sa tam pôvodne nachádzala.

 

Reštaurovanie zahŕňalo povrchové čistenie kameňa od mikroflóry, uhlíkových krustov, odstraňovanie rušivých a technicky už nevyhovujúcich tmelov a zbytkov cementového špárovania, spevňovanie a konsolidáciu originálnej kamennej hmoty, doplnenie chýbajúcej a deštruovanej hmoty kameňa – t. j. domodelovanie poškodených častí kameňa, profilácie, štrukturálne a farebné zjednotenie povrchov, vyhotovenie chýbajúcej vázy s poklopom                   a štvorcovej prepadovej nádoby z umelého kameňa, vybudovanie betónového základu, osadenie, napojenie fontánky na vodovod a kanalizáciu,  záverečnú hydrofobizáciu a úpravu okolia.

V súčasnosti je fontánka zreštaurovaná a plne funkčná.

 

Reštaurovanie  zabezpečil Akad. soch. Vladimír Višváder – VILLARD – Združenie pre reštaurovanie a obnovu pamiatok.

 
Kontakt: Ing. Jozef Tóth
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 28.9.2015 / 28.9.2015

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Cesta: Titulka


Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


webdesign & redakčný systém

Prihlásiť sa