Generálny investor Bratislavy
 
 


Vyhľadávanie

? |...
 
 
 

Pitná fontánka Váza I v letnej čitárni u Červeného raka

Váza I1
Po 20tich rokoch z maskorónov „divého muža“ a „divej ženy“ pitnej fontánky Váza I opäť chrlí voda.
 

 
 

V 18. storočí pred Michalskou bránou, pri vyústení vtedajšej Schöndorfskej, teraz Obchodnej ulice na Kelový trh, stála kamenná nádrž s vodou. V jej strede bol masívny stĺp obdĺžnikového prierezu, zavŕšený klasicistickou vázou. Viničom ozdobené maskaróny muža  a ženy na dvoch užších stranách podstavca chrlili vodu. Ďalšiu stranu, obrátenú k mestu, zdobil mestský erb (hradby s trojvežím). Na odvrátenej strane bol latinský nápis:

„Plachá Nymfa (rozumej voda) sa nadarmo snaží vniknúť do hlbiny, nech sa postaví ako krotiteľka na zdolanie plameňov.“ – preklad latinského nápisu.

Fontána stála na svojom mieste do konca 19. storočia.  Ozdobnú časť stĺpa s kamennou vázou (barokovo - klasicistický fragment pôvodnej fontány) neskôr premiestnili do parku na dunajskom nábreží. V roku 1949 tam postavili pomník bulharským partizánom a fontánu presťahovali do parku za Grassalkovichovým palácom. Z úst obidvoch maskarónov prúdila voda do malých štvorcových nádrží, zapustených do terénu. Maskaróny sú stvárnené v podobe tvárí divého muža a a ženy, ktoré majú za uši zavesené festóny – jeden je kvetinový (žena) a druhý guličkový (muž). Oba maskaróny majú pootvorené ústa, uspôsobené na výtok vody cez kovovú trubku.

Po rekonštrukcii Grassalkovichovej záhrady v roku 1994 bola pitná fontánka zdemontovaná a uložená v depozite.

     

Generálny investor Bratislavy aktuálne zhodnotil technický stav pamiatky, uskutočnil finančnú analýzu so zámerom zabezpečiť dôstojnú prezentáciu vyššie uvedenej významnej historickej pamiatky.

Po prerokovaní s Mestským ústavom ochrany pamiatok ako aj Mestskou knižnicou Komisia hlavného mesta pre pamätníky a zásahy do verejných priestorov rozhodla, že fontánka  bude osadená v letnej čitárni u Červeného raka.

 

Reštaurovanie vykonal akad. soch. Vladimír Višváder – VILLARD, združenie pre reštaurovanie a obnovu pamiatok.

Celkové rozpočtové náklady:  23 580,00 €

 
Kontakt: Ing. Jozef Tóth
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 7.7.2014 / 7.7.2014

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Cesta: Titulka


Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


webdesign & redakčný systém

Prihlásiť sa